Artyści estrady: Jaromír Nohavica


Piątek, 05 października 2018, godz. 20:00
Bilety 140, 120 zł
Sala koncertowa FL

 

Ten koncert już się odbył.Jaromír Nohavica to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalny w Polsce czeski artysta. Jego koncerty, niezbyt częste, ale regularne, przyciągają zawsze spore grono zainteresowanych, a płyty - choć konsekwentnie śpiewane po czesku - zawsze stają się wydarzeniem. Popularność Nohavicy jest stała, tak samo, jak stały jest styl jego twórczości. Jaromír Nohavica z powodzeniem koncertuje od trzydziestu lat, wzbudzając zachwyt w wielu krajach świata.
Twórczość Nohavicy, pieśniarza, kompozytora i poety, mieszkającego na pograniczu kultur na Śląsku Cieszyńskim, przesiąknięta jest również polskimi akcentami, a artysta swobodnie mówi po polsku (prowadzi konferansjerkę swoich koncertów po polsku, choć twierdzi, że nigdy się nie uczył tego języka). Niektóre piosenki, zwłaszcza na koncertach, wykonuje w polskim tłumaczeniu.
Napisał ponad 400 piosenek, które mają bardzo różny charakter. Są wśród nich zarówno poetyckie, pełne zadumy ballady, jak i wesołe, wręcz rubaszne pieśni.
Gra na gitarze i akordeonie (heligonce(cz.)) lub występuje z zespołem. Pisze własne teksty, ale także tłumaczy utwory innych wykonawców (Okudżawa, Wysocki, Cohen, Vian i inni), śpiewa też utwory Karela Kryla. Jego płyty, należące do gatunku poezji śpiewanej, należały do najlepiej sprzedających się płyt w Czechach. Płyta „Divné století” z 1996 uzyskała status platynowej płyty oraz tytuł Płyty roku 1996 w czeskiej ankiecie muzycznej Gramy. W 2002 roku wystąpił w roli głównej w filmie Petra Zelenki Rok diabła. Jest autorem czeskiego przekładu libretta oper Così fan tutte, Wesele Figara, Don Giovanni.
Na początku 2013 roku jego utwór „Minulost” (w języku czeskim) trafił na pierwsze miejsce Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia i pozostawał tam przez kilka tygodni. W październiku 2013 Nohavica został uhonorowany nagrodą Diament Trójki.