Koncert Symfoniczny D. Bodnar / W. Rodek


Piątek, 13 marca 2020, godz. 19:00
Bilety – 40, 30 zł
Sala koncertowa FL

Koncert Symfoniczny

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Denys Bodnar – fortepian
Wojciech Rodek – dyrygent

Program:
Siergiej Rachmaninow – III Koncert fortepianowy d-moll op. 30
Jean Sibelius – V Symfonia Es-dur op. 82
 

Jeden z najtrudniejszych koncertów fortepianowych Rachmaninowa, który wzbudza respekt i strach wśród pianistów oraz fińska symfonika Sibeliusa w mroźnym, północnym kolorycie!
Tego wieczoru znany z niebywałych wyzwań technicznych i ekspresyjnych III Koncert fortepianowy S. Rachmaninowa (1873-1943) zabrzmi w wykonaniu wybitnego pianisty Denisa Bodnara. Utwór dedykowany został polskiemu pianiście, kompozytorowi i wynalazcy Józefowi Hofmannowi (1876-1957) (wynalazcy m. in.: urządzenia do pomiaru siły nacisku palców pianisty, wycieraczek samochodowych, czy regulacji wysokości taboretu do fortepianu), który jednak nigdy go nie wykonał. Koncert ten jest ulubionym koncertem fortepianowym Rachmaninowa: „Znacznie bardziej wolę Trzeci, co mój Drugi [Koncert fortepianowy]... jest strasznie niewygodny do grania.”. Utwór składa się z trzech części: Allegro ma non tanto, Intermezzo: Adagio (wariacje nt romantycznego motywu), Finale: Alla breve (szybka i pełna wigoru; wariacje nt tematów z części pierwszej).
Wielka fińska symfonika Jeana Sibeliusa (1865-1957) wypełni drugą część koncertu. V Symfonia Es-dur – jedna z najczęściej wykonywanych symfonii kompozytora – to 3-częściowa uczta muzyki romantycznej inspirowanej mroźnym klimatem północy. Premiera dzieła zbiegła się z 50. urodzinami Sibeliusa, który był jednocześnie dyrygentem pierwszego wykonania.


Denys Bodnar

 

 

Partner Filharmonii