Koncert Symfoniczny: Konstanty Andrzej Kulka


Piątek, 20 marca 2020, godz. 19:00
Bilety – 40, 30 zł
Sala koncertowa FL

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Konstanty Andrzej Kulka
– skrzypce
Juozas Domarkas – dyrygent

Program:
Ludwig van Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
Franciszek Liszt – Mazepa
Franciszek Liszt – Preludia

Takiego koncertu nie można przegapić. Zapraszamy na spotkanie z najbardziej podziwianym na świecie polskim skrzypkiem przez ostatnie dziesięciolecia. Fenomenalna wręcz wrażliwość muzyczna i wirtuozeria nieustannie zjednuje mu uznanie krytyków i uwielbienie publiczności.
Koncert poprowadzi Juozas Domarkas, który wielokrotnie zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Przez 51 lat prowadził Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną i wraz z nią i wieloma innymi zespołami uczestniczył w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych. Doceniany jest nie tylko przez środowisko muzyczne, a jego zasługi przyniosły mu liczne odznaczenia. Został uhonorowany Litewskim Orderem Krzyża Wielkiego Pierwszej Klasy Księcia Giedymina (1998), Nagrodą Rządu Litewskiego za zasługi dla kultury litewskiej (1997) oraz Nagrodą Narodową Republiki Litewskiej (2000). W 2006 roku z kolei Prezydent RP, Lech Kaczyński, odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej za rozwój kontaktów kulturalnych między Litwą a Polską.

Konstanty Andrzej Kulka – w roku 1964 będąc jeszcze uczniem Liceum Muzycznego brał udział w Międzynarodowym Konkursie im. N. Paganiniego w Genui. Otrzymał tam dyplom z wyróżnieniem specjalnym. We wrześniu 1966 roku zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium i od tej pory rozpoczął się jego międzynarodowa kariera. Od roku 1967 do chwili obecnej wykonał ponad 2000 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie. Dokonuje wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Bierze również udział w nagraniach polskiej muzyki współczesnej. Za nagranie wszystkich utworów K. Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego Radia. Również za nagrane dwa koncerty Szymanowskiego otrzymał w Paryżu w roku 1981 nagrodę „Grand Prix du Disque".

Juozas Domarkas – ukończył Konserwatorium w Petersburgu (1965), gdzie studiował dyrygenturę operową i symfoniczną u prof. I. Musina. W roku 1963 doskonalił swoje umiejętności u słynnego francuskiego dyrygenta I. Markevitcha. Dziś LNSO po półwiecznym prowadzeniu przez maestro Domarkasa jest zespołem o doskonałej jakości dźwięku i wyjątkowej interpretacji. Jest też znanym i cenionym propagatorem kultury muzycznej swojego kraju.

 


Konstanty Andrzej Kulka

 


Juozas Domarkas

 

 

 

Partner Filharmonii