Koncert Wielkopostny


Środa, 08 kwietnia 2020, godz. 19:00
Bilety – 50, 40 zł
Sala koncertowa FL

10. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Koncert Wielkopostny

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego

Irina Bogdanovich – przygotowanie chóru
Chór Instytutu Muzyki UMCS
Zofia Bernatowicz
– przygotowanie chóru
Chór Kameralny Filharmonii Lubelskiej
Dawid Jarząb – dyrygent

Program:
Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia g-moll nr 25 KV 183
Wolfgang Amadeusz Mozart – Wielka Msza c-moll KV 427
 

Mozart już w wieku ośmiu lat skomponował swoją pierwszą symfonię. Do roku 1773 stworzył kolejne 24 symfonie i to właśnie Symfonia g-moll nr 25 KV 183, którą będzie można usłyszeć tego wieczoru, zadecydowała o wpisaniu austriackiego kompozytora do grona najlepszych symfoników. Pierwsza część została wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do filmu „Amadeusz” w reżyserii MilošaFormana.
Msza to gatunek muzyczny oparty na liturgicznym pierwowzorze, do którego często sięgali kompozytorzy każdej niemal epoki. Wielka Msza c-moll jest jednym z najbardziej znanych dzieł muzyki religijnej tego gatunku. Jest ona nazywana Wielką nie tylko dla podkreślenia monumentalnej koncepcji dzieła, ale również ze względu na ogromne znaczenie w historii muzyki. Napisana w latach 1782/1783 z okazji zaślubin z Konstancją Weber – pierwszą odtwórczynią partii sopranowej. Niestety msza nie została dokończona przez Mozarta. W roku 1901 Aloys Schmitt, według własnej koncepcji, dobrał utwory Mozarta, którymi uzupełnił brakujące części mszy, a więc Credo (od Crucifixus), Agnus Dei i Dona Nobis Pacem.

 

Szanowni Państwo,
informujemy, iż koncert wielkopostny odbędzie się również 19 kwietnia 2020 roku o godz. 19.00 w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach

 

 

 

 

 

Partner Filharmonii