Encyklopedia Muzyki: Bach/Performance


Niedziela, 29 marca 2020, godz. 11:00
Bilety – 20, 10 zł
Sala koncertowa FL

Encyklopedia Muzyki

Bach/Performance
Paweł Gabara
– reżyseria
 

Gdyby klasyfikację „siedmiu cudów świata” chciał ktoś ogłosić w kategorii muzyka, to bez wątpienia wpisałby tam twórczość Jana Sebastiana Bacha. Ale nie zawsze to było oczywiste. Za życia Bach nie był rozpieszczany uznaniem i zaszczytami. Po śmierci przez sto lat jego muzyka ulegała zapomnieniu. Aż przyszedł czas, kiedy muzycy i publiczność zrozumieli, że Bach wyprzedził swą epokę, że jest nowoczesny i niezmiennie współczesny. Czują to miliardy ludzi na świecie, choć połowa z nich nie wie, kim był Bach. Na przykład fani Lady Gagi i jej przeboju „Bad Romance”, który tylko w wersji oficjalniej i tylko na YouTube ma dużo ponad miliard odsłon. Muzyka Bacha żyje w niezliczonych cytatach i opracowaniach coverowych światowego popu. Na szczęście jest też stale obecna w oryginalnym brzmieniu w salach koncertowych i na nagraniach płytowych. Jest wszędzie.
W programie „Bach/Performance” dwójka nastolatków będzie chciała się dowiedzieć, co fascynowało Jana Sebastiana i co chciał poprzez muzykę powiedzieć pewnej dziewczynie, którą potajemnie zaprosił na balkon chóru w kościele, gdzie specjalnie dla niej grał na organach.
W muzycznej podróży parze młodych obok organisty towarzyszyć będą muzycy grający w kwartecie smyczkowym, na klawesynie, oboju, trąbce oraz śpiewaczka – sopranistka. Dziewczyna i chłopak, korzystający głównie ze smartfonów, w których słuchają niemal wszystkiego, także czarnoskórego rapera Xzibita, będą odkrywali ślady Bacha i porównywali je z wykonaniami oryginalnych utworów. To bardzo proste odkrycie: każda epoka ma swoją muzykę, ale żadna nie może obejść się bez Bacha.

Nowy cykl familijny Filharmonii Lubelskiej Encyklopedia muzyki – przewodnik dla niewtajemniczonych jest adresowany do słuchaczy wszystkich grup wiekowych: do dzieci, uczniów, studentów oraz osób dorosłych. Są to spotkania o charakterze edukacyjnym, podczas których prezentujemy historię, piękno i różnorodność muzyki. Przedstawimy fakty porządkujące informacje o muzycznych stylach i epokach. Koncerty z udziałem orkiestry symfonicznej opatrzone będą komentarzem dyrygenta lub prelegenta. Szczególne zaproszenie kierujemy do dzieci, młodzieży szkolnej, studentów do 26 roku życia, którym proponujemy ceny biletów w specjalnym karnecie.
 

Zobacz inne koncerty z cyklu Encyklopedia muzyki

 

Szanowni Państwo, informujemy o możliwości zakupu biletów w karnecie obejmującym wszystkie trzy koncerty z cyklu ”Encyklopedia muzyki”:
Karnet A dla dzieci, młodzieży szkolnej, studentów obejmujący 3 audycje cyklu – 24 zł (8 zł/koncert)
Karnet B dla dorosłych obejmujący 3 audycje cyklu – 45 zł (15 zł/koncert)

 

 

 

Partner Filharmonii